Kada se mladi udruže kako bi svojim idejama unaprijedili zajednicu, rezultati mogu biti zaista inspirativni. UPSHIFT tim Pčelice iz Čajniča dokazao je upravo to, podsjećajući nas na moć entuzijazma, saradnje i kreativnosti. Uz podršku programa UPSHIFT, ovi mladi inovatori razvili su Digitalni herbarijum – projekt koji ne samo da doprinosi lokalnoj zajednici, već ima potencijal inspirisati mnoge širom regije.
Od ideje do realizacije
Sve je počelo kao vizija grupe mladih djevojaka koje su željele približiti prirodna bogatstva svog kraja široj publici. Digitalni herbarijum je rezultat njihove ljubavi prema prirodi i svijesti o važnosti edukacije i digitalizacije. Zahvaljujući UPSHIFT programu, Pčelice su dobile priliku da svoju ideju pretvore u stvarnost.
Ovaj digitalni alat nije samo baza biljaka. To je interaktivni resurs koji omogućava učenicima, nastavnicima i lokalnim institucijama da na moderan način istražuju biljke karakteristične za Park prirode „Cicelj“ i okolna područja. Tim je uz pomoć digitalnog mikroskopa dokumentovao razne biljne vrste, spajajući nauku i tehnologiju u jedinstvenu cjelinu.
Pčelice su dio UPSHIFT granta od 3.000 KM iskoristile za nabavku tehničke opreme, koja im je omogućila realizaciju ovog inovativnog projekta – kreiranje prvog digitalnog herbarijuma.
Osim tehničkih aktivnosti, organizovale su i edukativne ture za osnovce i djecu iz vrtića. Uz podršku profesorice biologije, mališani su istraživali biljni svijet i koristili digitalni mikroskop – jedno od sredstava nabavljenih kroz UPSHIFT projekt. Ovo je omogućilo bolje razumijevanje strukture biljaka kroz praktično iskustvo.
Prezentacija Digitalnog herbarijuma
U ponedjeljak, 9. decembra, Pčelice su u Domu kulture „Filip Višnjić“ održale prezentaciju svog Digitalnog herbarijuma. Događaj je okupio direktore osnovnih i srednjih škola, predstavnike turističke organizacije, lokalne uprave, Parka prirode „Cicelj“, kao i brojne nastavnike, profesore i učenike.
Tokom prezentacije, prisutni su imali priliku saznati više o prednostima Digitalnog herbarijuma i njegovim potencijalnim primjenama u edukaciji, turizmu i istraživanju. Posebnu pažnju izazvala je demonstracija rada digitalnog mikroskopa, koja je omogućila publici da zaviri u fascinantan svijet biljaka.
Pogled u budućnost
Iako su već postigle značajan uspjeh, članice tima Pčelice ne planiraju stati. Na proljeće planiraju nastavak rada na Digitalnom herbarijumu, proširujući njegov sadržaj biljkama koje nisu bile dostupne tokom jeseni.
Ovaj projekt nije samo tehnološko rješenje – to je priča o ljubavi prema prirodi, inovativnosti i zajedničkom radu. Genesis Project i UPSHIFT tim Pčelice iz Čajniča pokazali su kako se male ideje mogu razviti u velike inicijative sa značajnim utjecajem na zajednicu.
UPSHIFT program nastao je u UNICEF-ovoj Kancelariji za inovacije i provodi se u 38 država širom svijeta. UPSHIFT u Bosni i Hercegovini implementira Humanitarna organizacija Genesis Project u saradnji sa Kancelarijom UNICEF-a u BiH.