U periodu od 5. septembra do 18. februara, mladi uzrasta od 13 do 19 godina iz cijele Bosne i Hercegovine imali su priliku prijaviti se 9. eUPSHIFT radionicu. Tačno u 23:59 18. februara prijave su zatvorene.
Na našu adresu stiglo je ukupno 150 vaših prijava, a UPSHIFT BiH ekipa imala je težak zadatak odabira samo 10 timova koji će učestvovati na radionici, i koji će uz pomoć mentora raditi na pronalasku rješenja za problem s kojim su se prijavili. 9. eUPSHIFT radionica održava se online u periodu od 24. do 31. marta 2024. godine.
Predstavljamo vam 10 odabranih timova koji će se takmičiti za grant sredstva u ukupnom iznosu od 15.000KM.
- Petar Čabak, Ana Dukić i Borka Rankić nam stižu iz Bijeljine, a pokušavaju riješiti problem „Nepromišljeno stupanje adolescenata u seksualne odnose”.
- Irina Kljajčin, Tijana Blagić i Marija Gašić nam stižu iz Srpca, a bave se problemom „Nezainteresovanost srednjoškolaca da se uključe u volonterske aktivnosti”.
- Marija Oreč, Lejla Lutvica i Miodrag Babić iz Glamoča, bave se problemom „Nemogućnost obavljanja praktične nastave”.
- Selma Mujačić, Ismar Aljukić i Ahmed Imširagić stižu nam iz Tuzle, a pokušavaju da riješe problem „Manjak ekološkog i društvenog aktivizma mladih”.
- Srđana Tanasković, Helena Dačević,Marija Drakula i Marija Pejović iz Čajniča, bave se problemom „Nepostojanje ugodnog i poticajnog okruženja za mlade u ovako izolovanoj sredini”.
- Tajra Babić, Nedžma Aščalić, Hana Buza, Lamija Džafić i Amna Džafić je tim iz Visokog i bave se problemom „Neinformisanost mladih iz malih sredina i razvijanje kritičkog mišljenja”.
- Dragana Medan, Andrijana Domazet,Helena Turanjanin, Marija Šljukić i Andrea Vujović dolaze iz Ljubinja i žele riješiti problem „Sve prisutnije nasilje na internetu”.
- Adna Samardžić, Najda Sović, Sumeja Murić, Nadia Muminović i Merima Mušić nam stižu iz Cazina, a pokušavaju riješiti problem „Nasilje nad ženama – femicid”.
- Angelina Ristić, Aleksandar Erdelić, Anja Stojanović, Ivona Mićić i Nina Đokić iz Šekovića žele da riješe problem „Problem mentalnog zdravlja”.
- Teodora Stojanović, Sara Knežević, Pavla Šimšić i Maja Golubović stižu nam iz Višegrada, bave se problemom „Nemogućnost ispoljavanja kreativnosti”.
Čestitamo timovima koji su ostvarili pravo učešća na 9. eUPSHIFT radionici, a zahvaljujemo se i svim ostalim timovima na njihovim prijavama!
UPSHIFT program nastao je u UNICEF-ovoj Kancelariji za inovacije i provodi se u 38 država širom svijeta. UPSHIFT u Bosni i Hercegovini implementira Humanitarna organizacija „Genesis Project“ u saradnji sa Kancelarijom UNICEF-a u BiH, a uz finansijsku podršku DP World.
Nađi nas na IG (@upshift.bosnia.and.herzegovina) ili na FB (Upshift Bosnia and Herzegovina) i piši nam u DM ako imaš pitanja.