, ,

Slika završnog događaja 6. eUPSHIFT radionice

Završen je 6. eUPSHIFT!

I konačno, nakon 7 dana intenzivnog rada timova 6. eUPSHIFT radionice, stigao je i dan prezentacija rješenja i proglašenja timova koji su dobili grant. Ovaj put smo se družili s nevjerovatno energičnim mladima iz Unsko-sanskog kantona, koji su pokazali nevjerovatnu motivaciju da mijenjaju svoje lokalne zajednice na bolje. Tokom eUPSHIFT radionice kreirano je fantastičnih 10 projekata od kojih je jako teško izdvojiti najbolje, tako da ovaj osmi dan bude mnogo neizvjestan… kojih pet timova će osvojiti nagradne grantove u ukupnom iznosu od 15.000 KM?

Na 6. eUPSHIFT radionici za mlade uzrasta od 13 do 19 godina iz opština Bihać, Bosanska Krupa, Bosanski Petrovac, Ključ, i Velika Kladuša, učestvovalo je 10 timova sa ukupno 42 učesnica i učesnika. Fascinirani njihovom kreativnom i pokretačkom energijom, mentorice i mentori, ali i mi iz cijelog UPSHIFT BiH tima smo se radovali svakom danu druženja. Posmatrali smo kako od prvobitnog problema s kojim su se prijavili timovi stvaraju inovacije i rješenja kojima će da promijene svoje zajednice.

Kao i na 5. eUPSHIFT, timovi 6. eUPSHIFT radionice su ujedno predstavljali i svoje škole, a to znači da su se na eUPSHIFT radionicu uključili iz svojih UPSHIFT kutaka u školi.

Žiri u sastavu: Amila Madžak (UNICEF BiH), Šejla Dizdarević (UNICEF BiH) i Aljoša Kostić (UNICEF BiH), je naravno imao onaj najteži zadatak da nakon preslušanih prezentacija svih timova odabere samo pet onih koji će dobiti grant za realizaciju rješenja.

Prije proglašenja nagrađenih timova, prisutnima su se obratili predstavnici Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, USAID-a u BiH te UNICEF-a u BiH.

Gđa Azra Sulić, u ime Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona, podijelila je svoje oduševljenje UPSHIFT programom i rekla je da su “… jedno od posebnih ohrabrenja upravo ovakvi programi gdje vidimo sav potencijal naših učenika i učenica“.

Gdin Marinko Šakić, u ime USAID u BiH, ovom prilikom je rekao: „Drago nam je vidjeti da se ove aktivnosti nastavljaju i da interes mladih ljudi raste i nadamo se da će u budućnosti na isti način da se manifestuje kroz ostatak projekta.“

Gđa Rownak Khan, predstavnica UNICEF-a u BiH, naročito se zahvalila svim partnerima, USAID-u u BiH, Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona i svim školama koje su podržale svoje đake. Gđa Khan je izrazila zadovoljstvo s činjenicom da je više od 300 mladih s 120 različitih problema iz 8 opština apliciralo za učešće na 6. eUPSHIFT radionici, te je čestitala prisutnim timovima na tome što su upravo oni ti koji su odabrani za učešće kao najbolji.

Skoro sve učesnice i svi učesnici 6. eUPSHIFT radionice su željeli podijeliti svoje iskustvo i oduševljenje eUPSHIFT radionicom, te smatraju da su stekli mnogo vještina koje će im svakako koristiti u ostatku njihovog školovanja i života.

Mentorica Jovana Ostojić nas je posebno oduševila tako što je podijelila priču o timu s 5. eUPSHIFT radionice, a koji dolazi iz škole u kojoj radi. Naime, rekla nam je kako je cijeli tim nakon učešća postao daleko više motiviran, aktivan i spreman za pozitivne promjene. <3

A sada onaj dio koji je svima bio najisčekivaniji, timovi čije su ideje nagrađene sa grant sredstvima od po 3.000 KM su:

  • Tim Eko podvig, kojeg čine Naida Ćemalović, Esma Merdić i Ernad Selimović iz JU OŠ „Prekounje“ Bihać, a koji se bavi temom “Kako bismo mogli osvijestiti ljude da se više brinu o očuvanju prirode i životne sredine?”, s mentoricom Šejlom Alijagić,

  • Tim BUMBLEBEE, kojeg čine Emel Šišić, Sara Kendić, Nejla Duratović, Sarah Mahmutović i Saira Kudić iz JU OŠ “Donja Vidovska” Velika Kladuša, želi riješiti problem “Kako bismo mogli izvesti da djeca i tinejdžeri se izraze bez da budu osuđeni u društvu?”, s mentoricom Tinom Drmac,

  • Tim Carpe Diem, u sastavu Sumeja Keranović, Nejla Bajrić i Eldin Mešić iz JUOŠ “Harmani 2” Bihać, bave se temom “Kako bismo mogli smanjiti diskriminaciju u školama i povećati stepen tolerancije djece i mladih prema drugom i drugačijem i time izbjeći nasilje među njima?”, s mentoricom Nerminom Delić,

  • Tim Osmijeh, u sastavu Hasan Šabić, Samed Mujić, Dilajla Velagić i Adin Musić iz JU „Prva osnovna škola“ Bosanska Krupa, pokušati će riješiti problem “Kako bismo mogli pomoći mladima da pobjede depresiju i probleme sa manjkom samopouzdanja?”, s mentorom Rankom Jakovljevićem i

  • Tim Lale, u sastavu Lajla Čatak, Lejla Latić i Asja Zahić iz JU Gimnazija Velika Kladuša, koji se bavi temom “Kako bismo doprinijeti da žensko tijelo ne bude taboo tema?”, s mentoricom Almom Hebilović.

Timove koji su osvojili grantove sljeduje period intenzivnog rada, a timovi koji nisu dobili grant svakako mogu (a mi se nadamo i da hoće) implementirati svoje ideje u lokalnim zajednicama.

Naša podrška ostaje na raspolaganju i ovim ekipama:

  • Tim Ekonomisti u aktivi, čije su članice Aleksandra Dukić, Džejlana Bolić, Marija Čiča, Jelena Banjac i Amela Nukić, iz JU MSŠ “Bosanski Petrovac”, s temom “Kako pomoći srednjoškolcima da imaju praksu?”, s mentoricom Žanom Alpeza,

  • Tim Step by Grmeč, kojeg čine Sara Petković, Anastasija Kecman, Stefan Vukobrat, Erna Kadić i Amir Hadžišabić, iz JU OŠ “Ahmet Hromadžić” Bosanski Petrovac, s temom “Kako bismo moglu da pomognemo mladima da očuvaju zajedničko kulturno-istorijsko naslijeđe Bosanskog petrovca unutar folklorne sekcije i KUD-a?”, s mentoricom Jovanom Ostojić,

  • Tim Green Team, u sastavu Jasmina Halkić, Emina Kudić, Dalila Halilagić, Almedina Dizdarević i Sanjin Sulić, stižu iz JU OŠ “Kamenica”, s temom “Kako bismo mogli urediti naše školsko dvorište da bude poticajno za mlade?”, s mentoricom Anelom Hadžić,

  • Tim Mladost Krasulje, kojeg čine Kenan Jodanović, Omer Musić, Tarik Jodanović i Amer Maslić, iz JU OŠ “Velagići” Ključ, s temom “Kako bismo mogli smanjiti diskriminaciju prema drugačijima?” s mentorom Mladenom Pjevčevićem,

  • Tim Biciklistički orlovi, čiji su članovi: Hamza Delić, Ammar Jašarević, Amina Beganović i Muris Odobašić, iz JU OŠ “Harmani I” Bihać, s temom “Kako bismo mogli povećati upotrebu bicikala u našem gradu?” s mentoricom Slađanom Nešković.

Zahvaljujemo se svim učesnicima/ama, mentorima/cama i članovima/icama žirija na strpljenju, uloženom trudu i radu da ovaj 6. eUPSHIFT prođe savršeno. Hvala našim gostima koji su uljepšali završnu manifestaciju 6. eUPSHIFT radionice i naravno, veliko hvala našem donatoru, USAID-u BiH te našim dugogodišnjim partnerima u UNICEF-u BiH, za svu njihovu podršku bez koje UPSHIFT u BiH ne bi bio moguć.

UPSHIFT program nastao je u UNICEF-ovoj Kancelariji za inovacije i provodi se u 38 država širom svijeta. 6. eUPSHIFT radionicu u Bosni i Hercegovini implementira Humanitarna organizacija “Genesis Project” u saradnji sa UNICEF-om u BiH kroz projekat “Jačanje zdravstvene i socijalne zaštite u BiH u odgovoru na COVID-19” uz finansijsku podršku USAID-a u BiH, uz saglasnost Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta Unsko-sanskog kantona.

Dodatne informacije o UPSHIFT programu u BiH možete pronaći na web sajtu UPSHIFT-a te na stranicama:

Facebook: https://www.facebook.com/upshift.bosnia.herzegovina

Instagram: https://www.instagram.com/upshift.bosnia.and.herzegovina

Facebook
Twitter
LinkedIn

ZAVRŠENA 1. ZAJEDNIČKA UPSHIFT RADIONICA

IZDVOJENI BLOGOVI