Danas, u 16:00 započela je 2. UPSHIFT radionica koja se održava u okviru Zajedničkog regionalnog programa “Dijalog za budućnost”.
2. eUPSHIFT okupio je mlade ljude s područja: Drvar, Bosansko Grahovo, Glamoč, Livno, Tomislavgrad, Kupres, Široki Brijeg, Ljubuški, Grude, Posušje, Mostar, Konjic, Jablanica, Prozor-Rama, Čapljina, Stolac, Čitluk, Neum, Trebinje, Ljubinje, Nevesinje, Bileća, Gacko.
Na 2. eUPSHIFT radionici učestvuje 9 timova:
- Draga Bošković, Lara Tunjić Laura Tunjić, Nika Milanović – djevojke iz Stoca koje se bave problemom nedostatka adekvatnog prostora u školi za dodatne aktivnosti.
- Sara Mijanović, Marija Gurović, Borislav Džodžo iz Trebinja žele riješiti problem ekološke neosviještenosti kod mladih.
- Olja Ilić, Nataša Marković, Ivana Savić, Anđela Prstojević, Nevena Vukajlović – djevojke iz Gacka se bave temom Seksualno vaspitanje i reproduktivno zdravlje.
- Anđela Ilić, Sanja Gerun, Teodora Veraja, Teodora Gudelj iz Trebinja rade na problemu nedostatka humanosti i empatije kod djece školskog uzrasta.
- Marija Ćosić, Marija Galić, Ružica Perković nam dolaze iz Kupresa i rade na problemu nasilja u školi.
- Leon Lasić, Matea Drljo, Klara Ćavar, Nina Grubišić, Ena Ćorić iz Mostara žele riješiti problem nedostatka prostorija za dodatne aktivnosti u školi.
- Amela Omerhodžić, Mateo Grizelj, Layla Gosto iz Mostara bave se problemom neosvještenosti mladih o iskrivljenju kralježnice.
- Leila Russell, Hatidža Gološ, Timam Ramić također iz Mostara žele da riješe problem nedostatka liderskih vještina kod mladih.
- Mia Omanovic, Lamija Turajlić, Alma Tipura, Ajla Avdić – Mostar, rade na problemu nedostatka opreme za izvođenje praktične nastave u školi.
Novih 10 mentora će svojim znanjem i iskustvom pomoći timovima da svoja dođu do rješenja problema s kojim su se prijavili.
Kao i prvi, i drugi eUSPHIFT održava se online putem Zoom vidoe poziva i korištenjem aplikacije Miro.
Učesnici su prije početka radionice prošli kroz dvije pripremne radionice, “Od motivacije do inovacije” i Osnove rada u Miro aplikaciji, i uradili su malo istraživanje koje ih je u potpunosti pripremilo za izazove koji ih očekuju u narednih 7 dana.
15. novembar, 8. dana radionice, ovi timovi će prezentirati rješenja do kojih su došli ispred tročlanog žirija koji će odlučiti o tome kojih 5 timova će dobiti nagradne grantove od po 3 000KM za realizaciju svojih ideja.
Timovima i njihovim mentorima želimo mnogo sreće u radu! 🙂